X

Result Details

Event name: World Championship - Silver Promotional Fleet
Date: 04 August 2007
Type: Worlds
Club: Pwllheli
Classtype:Cadet , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club Nett Country Prize Age B/F Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6
1 9149 Sam Vymckier Thys Klumpers WVD 31 BEL 15 PNE5 2 16 5 2 1 62
2 8538 Edward Jaffa Jemima Crossland R Torbay 35 GBR 16 PNE6 1 6 15 5 12 5
3 9030 Henry Mills James Hodgkinson Waldringfield 38 GBR 13 PNE1 8 20 2 21 4 3
4 9576 Sara Underwood Matthew Shorrock Frensham 46 GBR 15 PNE9 5 5 7 13 7 62
5 8333 Anna Whyte Charles Whyte Tamesis 55 GBR 15 PNE16 17 14 4 62 3 1
6 9378 Abigail Croft Katie Hinde Frensham 58 GBR 12 PNE25 24 8 1 4 13 7
7 5710 Eleanor Ransley Samantha Bailey Sandy Bay SC 58 AUS 15 PNE8 6 3 16 8 17 62
8 8533 Zoe McBride Anna Whitford Frensham 65 GBR 14 PNE2 3 1 6 10 43 62
9 9046 James Jopling Sam Yale Waldringfield 72 GBR 14 PNE19 4 15 11 27 21 2
10 8377 Ben Cooper Jack Casey Fishers Green 74 GBR 17 PNE3 12 22 20 7 10 62
11 7274 Caroline Croft Willem Bartlett Frensham 79 GBR 14 PNE18 15 10 10 17 24 9
12 9293 Rosie Lawrance Bryony Bennett Parkstone 85 GBR 14 PNE23 30 4 13 20 6 19
13 8326 Sarah Jonckers Maurits Dierick RYCB 91 BEL 17 PNE30 9 32 3 14 22 13
14 8519 Lisa Michielson Pierre Jean Gorremans RYCB 101 BEL 15 PNE13 25 9 18 9 27 62
15 9230 Mann Lodewyckx Liam Vanden Abeele VVW Galgewiel 103 BEL 14 PNE24 18 11 23 29 2 25
16 7604 Erin Williams Isabelle Nevett Frensham 109 GBR 14 PNE32 36 26 31 1 9 10
17 9458 Bethany Bridge Jacquetta Bridge Lymington 109 GBR 14 PNE15 22 21 29 18 30 4
18 9132 Mikolaj Chrupek Bartosz Chrupek TS Kuznia Rybnik 111 POL 17 PNE4 26 12 30 12 49 27
19 9019 Babette de Jong Fleur Ziljlstra KWV De Kaag 117 NED 13 PNE29 34 33 12 24 11 8
20 9453 Rainer Van Ghysegem Gert-Jan Gysemans RYCB 122 BEL 13 PNE40 7 2 34 19 20 62
21 8438 Caroline Pellkmans Romy Streep RYCB 126 BEL 15 PNE46 16 23 27 6 23 12
22 8534 Lewis Frost Rhos Hawes South Cerney 127 GBR 13 PNE28 13 62 35 11 14 26
23 7672 Jonathon Griffiths Rupert Bennett Frensham 136 GBR 14 PNE47 23 31 24 3 8 62
24 9635 Louise Latham Anya Horey Fishers Green 142 GBR 14 PNE10 41 17 17 25 32 62
25 9039 Diederik van Hemert Maurits van Hemert Royal Maas 150 NED 15 PNE20 28 41 14 28 19 62
26 9208 James Dodd Jack Pragnell Lymington 151 GBR 12 PNE14 11 29 8 52 37 62
27 8222 Celia Michielson Hanne Michielson TYCB 152 BEL 14 PNE22 20 30 44 44 16 20
28 7523 Joke Helmans Seppe Greeve RYCB 155 BEL 16 PNE43 19 48 42 40 5 6
29 9369 Aaron Woolf Charlotte Hall Waldringfield 155 GBR 14 PNE37 27 50 21 15 34 21
30 8240 George Payne William Payne R Torbay 159 GBR 13 PNE34 43 7 41 23 26 28
31 9396 Javier Herrero Gouzale Henero Panas de Mar Almeri 162 ESP 15 PNE17 21 27 40 33 48 24
32 7671 Andrew Bridge Felix Collier Frensham 163 GBR 15 PNE27 10 46 25 26 29 62
33 8372 Max Ingall Francesca Ingall Fishers Green 165 GBR 13 PNE48 33 13 45 16 44 11
34 7658 Timothy Walton Jessica Taylor Draycote 168 GBR 14 PNE26 29 25 28 32 28 62
35 9386 Jean Furness Annabel Fox Draycote 177 GBR 15 PNE7 37 18 38 42 35 62
36 9633 James Payne Charlie Payne R Torbay 181 GBR 15 PNE35 39 36 37 31 25 17
37 8350 Emma Knott Henry Stone Waldringfield 183 GBR 13 PNE21 32 43 36 37 42 15
38 9155 Jonathan Beer Alexander Beer Fishers Green 193 GBR 14 PNE36 49 24 32 36 36 29
39 9317 Serena de Nahlik Elizabeth Neal Draycote 206 GBR 14 PNE39 47 47 22 41 39 18
40 9081 Duco Pels Rijcken Folkert de Jong KWV De Kaag 210 NED 13 PNE50 51 52 39 38 18 14
41 8412 James Dwyer-Wilkinson George Warrington Otters 211 GBR 15 PNE38 40 37 19 30 47 62
42 8223 Tom Jonckers Ann Baeyens RYCB 211 BEL 14 PNE44 48 35 26 35 55 23
43 8383 Joules Greeve Jean Gorremans RYCB 212 BEL 13 PNE53 14 45 9 50 41 62
44 8437 Kasper Hering Huug Wilschut 212 NED 15 PNE33 44 40 33 22 40 62
45 6939 David Galazin Amir Jannaty South Cerney 223 GBR 12 PNE49 50 39 46 34 33 22
46 9600 Gabriella Pistol Millie Alcock Parkstone/FGSC 223 GBR 14 PNE12 31 62 48 39 31 62
47 8348 Robert Galazin Toby Churchley South Cerney 226 GBR 15 PNE42 56 19 47 47 15 62
48 9294 Sarah Coates Zoe Smith South Cerney 246 GBR 15 PNE31 35 38 43 49 50 62
49 9601 Chloe Wetherall Katie Wetherall Parkstone 249 GBR 15 PNE52 42 34 53 46 45 30
50 7688 Joe Taylor Rebecca Rowe Barnt Green 266 GBR 14 PNE59 46 44 52 48 38 31
51 7615 Antonia Steer Oliver Jones Waldringfield 271 GBR 14 PNE51 45 28 50 45 52 62
52 9038 Robrecht de Munck Thomas de Munck RYCB 290 BEL 15 PNE41 58 51 51 43 46 62
53 9315 Chloe Taylor Jane Furness Draycote 294 GBR 15 PNE57 55 42 62 62 62 16
54 7285 Evelyne Williams Emma Wall S Cerney 296 GBR 16 PNE56 54 49 54 51 54 32
55 9049 Alex Hitchcock William Bugg South Cerney 298 GBR 14 PNE55 53 54 49 56 53 34
56 9300 Joan Furness Charlie Fox Draycote 307 GBR 12 PNE54 38 55 55 54 51 62
57 9207 Simon Newey William Palierakis Fishers Green 319 GBR 15 PNE61 57 57 58 55 56 33
58 8435 Laura Barr Charlie Barr Otters 321 GBR 16 PNE11 62 62 62 62 62 62
59 9495 Albert Smit Henk Smit Royal Maas 339 NED 14 PNE45 52 56 62 62 62 62
60 9177 Jessica Cooper Megan Harris Fishers Green 342 GBR 15 PNE58 59 53 57 53 62 62
61 6913 Sam Evans Kate Rowe Barnt Green 348 GBR 14 PNE60 60 58 56 57 57 62
comments powered by Disqus